Dr. Nagy Andrea Magdolna Ügyvédi Iroda

A tisztességtelen reklámozás és a sávos kötelező jótállás aktuális kérdései

A tisztességtelen reklámozás és a sávos kötelező jótállás aktuális kérdései
alarm 2020-10-04 | local_offer Fogyasztóvédelem, GVH, Gazdasági reklám | person Dr. Nagy Andrea Magdolna

A tisztességtelen reklámozás és a sávos kötelező jótállás aktuális kérdései

Október elején a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara szervezésében egy a fogyasztóvédelem újdonságaira fókuszáló webinárium került megrendezésre, ahol az új fogyasztóvédelmi szabályokat, a nemrég megjelent új rendeleteket, a bírság vonzatokat jártam körül előadásomban.

“Megtévesztő reklámokat és fogyasztói kommunikációt akár milliárdos bírságokkal is szankcionálhatnak a hatóságok. Nem csak a Facebook, a Booking, a Telenor, és más tech-óriások kerülnek fókuszpontba. Érkezik a sávos jótállás és az online garanciajegy, a fogyasztóvédelem pedig raktárakat, gyártókat is ellenőrizhet, nem csak kiskereskedőket.”

A Kamara tagjait a fogyasztóvédelmi változásokra felkészítendő kért fel a Kamara, mint praktizáló ügyvédet, fogyasztóvédelmi szakértőt, hogy járjam körül és értelmezzem a legújabb fogyasztóvédelmi jogi elvárásokat, a szabályos reklámozás kereteit. (az előadás lényege az alábbi képre kattintva letölthető powerpoint-pptx formátumban)

fogyasztóvédelmi jogszabály változások

Előadásomban a GVH fogyasztóvédelmi versenyfelügyeleti eljárásaiban történt trendváltások mentén a tisztességtelen reklámozás problémáit és lehetséges következményeit jártuk körbe, majd a 2021. januártól hatályos sávos kötelező jótállás és a további fogyasztóvédelmi változások kerültek terítékre. A 2021. januártól hatályos változások dióhéjban:

1.) Eladási ártól függően, 1-2-3 év, vagyis 10-100 ezer Ft vételár esetén egy, 100-250 ezer Ft közöttig kettő, felette 3 év kötelező jótállás jár a fogyasztónak (a 151/2003-as Kormányrendelet mellékletében felsorolt termék-kategóriákba eső termékek vásárlásakor).

2.) Bővül az érintett, kötelező jótállás hatálya alá tartozó termék-kategóriák listája, új iparágakat is bevont a jogalkotó.

3.) Bővül a garanciajegyek kötelező tartalma, és átadható lesz jövőre elektronikusan is a jótállási jegy.

4.) Ami változatlan: a kötelező jótállás a kellékszavatosságnál szigorúbb felelősség a hibás teljesítésért: a bizonyítási teher a vállalkozásé.

5.) A fogyasztónak minősülő vásárlók jogai is bővültek: ha 30 napon belül nincs javítás, 8 napon belül cserére vagy vételár visszatérítésre jogosultak. + 3x lehet javítani

És változott, pontosabban bővültek a kötelező jótállással érintett termékek termékkategóriái is, az alábbi új termék csoportokkal:

30. nyílászárók 10 ezer Ft eladási ár felett
31. árnéykolástechnikai ezközök 10 ezer Ft eladási ár felett
32. kaputelefon, riasztó berendezés, kamerás megfigyelő rendszer 10 ezer Ft eladási ár felett
33. garázskapu és egyéb kapu meghajtás, vezérlés 10 ezer Ft eladási ár felett
34. zuhanykabin, kád, csaptelep 10 ezer Ft eladási ár felett
35. napkollektor, napelemrendszerek 10 ezer Ft eladási ár felett
36. játék hveboard, játék elektromos roller, játék drón 10 ezer Ft eladási ár felett
37. külön jogszabályban nyílt kategóriába sorolt drónok 10 ezer Ft eladási ár felett

Érdemes tehát még idén egyrészt átgondolni, akár auditáltatni a reklámozási gyakorlatot, termékpalettákat, másrészt előkészülni a januári változásokra, előkészíteni a jótállási jegyeket, használati útmutatókat az új előírásoknak megfelelően. Örömmel segítek vállalkozásának mindezen és további kapcsolódó kérdések rendezésében is, hogy nyugodtan kezdhesse majd 2021-et!

fogyasztóvédelem tisztességtelen reklámozás

Kategória: Fogyasztóvédelem, GVH, Gazdasági reklám

keyboard_arrow_up